Številni zaskrbljeni starši nas sprašujejo ali je klimatska naprava škodljiva za dojenčke.
Ob pravilni uporabi ima lahko klimatska naprava ob visokih zunanjih temperaturah ugoden učinek na počutje naših najmlajših članov. Vemo namreč, da so vročinskim šokom najbolj podvrženi dojenčki in starostniki. Za varno uporabo klima naprav vam podajamo nekaj koristnih nasvetov.
- Klimatsko napravo je potrebno pravilno in redno vzdrževati. Ne glede na to, ali jo uporabljamo samo poleti ali z njo prostor pozimi tudi ogrevamo, je potrebno opraviti redni sezonski servis.
- Filter v klimatski napravi zadržuje vdor prahu, žuželk, bakterij in glivic, zato ga je potrebno redno menjati. Neservisirana klimatska naprava je lahko gojišče bakterij, ki povzročajo različne bolezni. Razvije se lahko hipersenzitivni pneumonitis, ki se kaže s kašljem, povišano temperaturo, mrzlico, občutkom težjega dihanja in utrujenosti. Pogosti so tudi glavoboli in vnetje obnosnih votlin.
- Pazimo da je klimatska naprava montirana tako, da ne piha direktno ob posteljici ali igralnem kotičku. Pomembno je da montažo izvede pooblaščen monter, saj je le tako naprava varno nameščena.
- Preden napravo vključimo prostor dobro prezračimo, nato pa zapremo okna.
- Ko je dojenček buden in aktiven, naj bo v sobi okrog 26, 27 stopinj Celzija.
- Oblečen naj bo v lahka oblačila, pomembno je, da je suh in da se ne poti. Temperatura v sobi ne sme biti prenizka. Če mora biti otrok oblečen v debelejša oblačila, moramo zmanjšati jakost klime.
- Ko dojenček zaspi, ga pokrijemo s tanjšo odejico, saj se telo med spanjem ohladi.
- Razlika med temperaturo v hiši ali stanovanju in zunaj naj ne preseže 5-8 stopinj Celzija.
- 1 uro preden gremo z otrokom ven, klimo ugasnemo in postopoma pustimo da temperatura prostora zraste. Otrok se bo tako navadil na višjo zunanjo temperaturo.
- Če je potrebno, zrak dodatno vlažimo z vlažilcem zraka. Dojenčki imajo namreč hitreje suho kožo in sluznice.
Vir: ekipa www.servisiraj.si in www.bibaleze.si